sobota, 5 maja 2018


„Vaira” - historia, która dzieje się gdzie indziej


Kto narodził się z oddechu lodowca...? Do czego podobna jest prawda...? Gdzie zapłonął niebieski ogień...? Dokąd nie sięga władza ludu Dahla...? A przede wszystkim, co znajduje się za ostatnim wzgórzem...?

Tego wszystkiego i jeszcze paru innych rzeczy możecie dowiedzieć się już wkrótce z kolejnej publikacji Wydawnictwa Inspiracje.


„Vaira” to niewielka objętościowo powieść, która powstała (prawdopodobnie) w latach 2008 – 2009, już po moim przyjeździe do Puław. Występuje w niej tak charakterystyczny dla całej mojej twórczości eklektyzm, czyli łączenie różnych konwencji gatunkowych w jednym dziele. To dlatego moją prozę tak trudno jest zaklasyfikować, a jeszcze trudniej ją niestety sprzedawać.

Tak więc czytelnik znajdzie w „Vairze” elementy fantasy, realizmu magicznego, powieści obyczajowej, romansu i literatury psychologicznej. Z tego względu może być ona skierowana do rozmaitych grup odbiorców, które zwrócą uwagę na odmienne treści w książce. Całkiem inaczej odbiorą tę powieść miłośnicy wszelkiej niesamowitości w literaturze, a inaczej osoby, które interesują przede wszystkim emocje i relacje międzyludzkie. Spróbuję oczywiście dotrzeć z moim przekazem zarówno do jednych, jak i do drugich.

„Vaira” jest klasyczną opowieścią, która dzieje się gdzie indziej, w jakiejś bliżej nieokreślonej, alternatywnej rzeczywistości, bardzo różnej, a jednak chwilami tak podobnej do naszego świata. Nazywam krainę, w której rozgrywa się akcja tej książki, Nerelią. Motyw przejścia bohatera do innego świata, gdzie rozpocznie się jego duchowy rozwój i odkrywanie własnej siły, jest dość popularny w literaturze i filmie. Prawdziwe problemy znajdują rozwiązanie w nieprawdziwych miejscach, a zdobyta tam nowa wiedza i umiejętności z reguły przydają się bohaterowi w realnym życiu.


Projekt okładki wykonała ponownie pani Patrycja Smaga, i w tym miejscu składam jej serdeczne podziękowania 😃 😍 Ogólny zarys koncepcji był wprawdzie mój, lecz dopiero pani Patrycja nadała tej wizji ostateczną, szlachetną formę. Tak wygląda całość okładki (razem przód i tył):

Specjalnie dla odwiedzających tę stronę umieszczam pojawiające się na tyle okładki streszczenie książki (tzw. blurb), w jego pierwotnym kształcie, przed skróceniem na potrzeby projektu graficznego:

Arkadiusz jest młodym obiecującym prawnikiem, marzącym o ślubie z kobietą, którą kocha od lat. Jednak niespodziewanie dziewczyna zrywa znajomość, twierdząc, że nigdy nie darzyła go uczuciem. Zraniony do głębi mężczyzna nie potrafi poradzić sobie z kłębiącymi się w nim emocjami. Ulgę przynosi mu dopiero Nerelia, magiczny świat, w którym granice tego, co możliwe, przesunięte są bardzo daleko. Spotyka tam Indian z plemienia Dahla, władających dużą częścią tej krainy, a także młodą Angielkę o imieniu Gwen, jeszcze bardziej poranioną przez życie niż on sam.
Prawdziwy przełom zaczyna się dla Arkadiusza wtedy, gdy poznaje tajemniczą Vairę, która okazuje się bardziej duchem niż kobietą z krwi i kości. Pomiędzy tą dwójką szybko rodzi się więź, jednak najpierw mężczyzna musi odbyć podróż w głąb własnej psychiki i zrozumieć impulsy, które kierowały nim w przeszłości. Czy ta dziwna miłość zakończy się bajkowym „i żyli długo i szczęśliwie”, a może nie ma tutaj miejsca na proste rozwiązania...?Powieść można już zakupić, na razie tylko w postaci e-booka (w formacie PDF lub EPUB), w cenie 5 zł. Czytelnikom, którzy kochają szelest papieru i zapach farby drukarskiej, radzę jednak poczekać na ukazanie się książki drukiem, co powinno nastąpić już w czerwcu, a najpóźniej w lipcu (jeśli uda mi się zebrać odpowiednią ilość wpłat lub uzyskać finansowanie z innego źródła). 

Cena książki nie została jeszcze ustalona, ponieważ wycena druku będzie możliwa dopiero po przygotowaniu jej komputerowego składu. Zakładam na chwilę obecną, że cena ta będzie taka sama jak w przypadku poprzedniej publikacji lub nieznacznie wyższa, ze względu na przewidywaną większą liczbę stron.

Wkrótce pojawią się kolejne ciekawostki na temat „Vairy” oraz fragmenty powieści. Osoby wstępnie zainteresowane książką zachęcam jak zawsze do śledzenia nowości na stronie 😊

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza